Zakładasz firmę? Zobacz jakie są najczęściej popełniane błędy przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Czy wiesz jak nie stracić na samym początku rozkręcania działalności?

To zaskakujące, ale 95% przedsiębiorców już pierwszego dnia działalności popełnia te podstawowe błędy, przez które w dłuższej perspektywie tracą tysiące złotych.

Najczęściej popełniane błędy przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Bądź w grupie tych 5%, którzy mają przewagę nad innymi już na starcie unikając tych 5 błędów:

Pierwsze pytanie: Ryczałt czy KPiR?

Jeśli masz możliwość rozliczania się ryczałtem, uważaj! Pomimo wielu korzyści, możesz wpaść w pułapkę. To jedna z najgorzej ocenianych przez banki form rozliczania się z fiskusem dla oceny Twojej zdolności kredytowej!

Jeśli planujesz rozwój biznesu i będziesz do tego potrzebował dodatkowego kapitału lub po prostu dodatkowej gotówki dla siebie, przed podjęciem decyzji spotkaj się z księgową, ale również z dobrym doradcą finansowym. Dlaczego?

Ponieważ banki przyjmują jedynie ułamek Twojego przychodu, zazwyczaj około 20% do obliczenia Twojej zdolności kredytowej. Jeśli generujesz przychód 10 tysięcy, to dla banku Twój dochód wynosi zaledwie 2 tysiące złotych. To nie jest kwota, która wystarczy na utrzymanie i opłacenie raty kredytu. Z ekspertami możesz zaplanować działania, które w dłuższej perspektywie pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i niepotrzebny stres.

Złota zasada! Nie otwieraj działalności z 1. dniem miesiąca!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, masz prawo do skorzystania z 24 pełnych miesięcy opłacania składek ZUS na preferencyjnych zasadach. A to oznacza, że jeśli działalność zarejestrujesz 2. dnia miesiąca, zaoszczędzisz pieniądze za jeden pełny miesiąc!

Według prawa ten okres się wydłuża, bo nie liczy się już pełny pierwszy miesiąc. Sprytne, prawda?

Zasada ta dotyczy również preferencji dla pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności.

Co z Kosztami? Czy to się na pewno opłaca?

Księgowa podpowie Ci co zrobić, aby zgodnie z przepisami płacić najniższe z możliwych podatków. Wyszuka także dla Ciebie takie rozwiązania, które pomogą, pomimo świetnie prosperującej firmy, nie wykazywać dochodów, a co za tym idzie, nie płacić podatków.

Paradoksem jest tu to, że im więcej pieniędzy zostaje Ci w kieszeni na zaoszczędzonych podatkach, tym dla banku masz mniejszą zdolność kredytową. Zanim więc zaczniesz „oszczędzać” każdą złotówkę, skontaktuj się z dobrym doradcą finansowym.

Każda wprowadzona do kosztów faktura obniża Twoją zdolność kredytową nawet przez okres 3 lat oraz rzutuje na wielkość i cenę ewentualnie zaciąganych kredytów czy leasingów w przyszłości. Podczas spotkania z doradcą powinieneś określić cele i wyznaczyć warianty ich realizacji, a później pozostaje tylko trzymać się planu.

Za kredyt jak za zboże

Młode firmy mają trudniej z uzyskaniem kredytu na starcie, ale często gdy uda im się to osiągnąć, otrzymują oferty tańsze niż firma ze stażem. Dziwne? Wcale nie, ponieważ w przypadku nowych firm, jest wiele funduszy zalążkowych, które wspierają młode firmy. Niestety dla biznesów z większym stażem, które nie zadbały o odpowiednią wiarygodność kredytową, różnice w koszcie finansowania są ogromne.

Przykład: dla firmy chcącej zaciągnąć 300 tysięcy finansowania, różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą może wynieść nawet 60 tysięcy! Alternatywny koszt podatku jaki przedsiębiorca musiałby zapłacić, aby mógł wybierać pomiędzy bankami, a nie korzystać z tzw. „ostatniej deski ratunku” to około 7-8 tysięcy złotych. Aby być świadomym przedsiębiorcą potrzebujesz wiedzy, ale nie musisz jej zdobywać sam.

A teraz trochę o biznesie. Opłaty za Twoje usługi. Czy warto pobierać je „z góry”?

Jako startujący przedsiębiorca naucz się pobierać jak najwięcej opłat za swoje usługi „z góry”. Nie stać Cię na ryzyko i kredytowanie klientów, szczególnie, że najprawdopodobniej Twoje usługi z racji startującego biznesu są korzystniejsze cenowo od konkurencji. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której na płatność będziesz czekał miesiącami. Nie chcesz tego, ale żeby Cię przekonać do pobierania opłaty „z góry” podam przykład naszej firmy.

Klienci, którzy korzystają z usług biur rachunkowych współpracujących z nami, opłacają ich usługi za miesiąc „z góry”. Ponieważ jako Brokeria czuwamy nad tym, by współpracujące z nami księgowe otrzymały na czas swoje wynagrodzenie, ważniejsza jest dla nas odpowiedzialność, niż zdziwione miny klientów. Zdarza się, że klienci na początku bywają zaskoczeni, ale nie zdarzyło się, by z tego powodu ktoś nie zawarł z nami umowy. Tak naprawdę, nie każdy się dziwi, bo większość z nich prowadzi własne biznesy. Przyznam, że początkowo było nam trudno prowadzić takie rozmowy, ale to kluczowy element powodzenia biznesu.

To nie tylko nasza pensja, ale też wynagrodzenie dla współpracujących z nami przedsiębiorców, utrzymanie rodziny i nasz spokój. A spokój finansowy jest wart dyskomfortu takiej rozmowy. Bo tylko wówczas mamy pewność, że poprowadzimy kolejną sprawę bez stresu i niepotrzebnych problemów.

Eksperci. Korzystaj z rad nieprzypadkowych ekspertów!

Jeśli prowadzisz biznes, musisz mieć wokół siebie osoby, którym powinieneś zaufać w kwestiach, w których nie jesteś ekspertem. Ci ludzie zajmują się różnymi profesjami, po to inwestują w wiedzę, umiejętności i zdobywają doświadczenie. Dla Ciebie ważne jest, abyś wybierał tych ludzi mądrze.

Dziś masz za sobą rozwiązania, które pomagają Ci takich ekspertów wybierać. To, co ja mogę Ci polecić, to skorzystanie z naszych usług. Dlaczego? Ponieważ w ramach jednej z gałęzi biznesu pomagamy dobierać najważniejszego eksperta w Twoim biznesie – księgową!

To, jaką księgową wybierzesz, może mieć ogromny wpływ na to, jak potoczy się Twój biznes. To, co jako przedsiębiorca powinieneś mieć, to informacje o tym, co się dzieje w Twojej firmie. I dlatego w ramach współpracy z nami otrzymujesz pełny podgląd on-line na pracę Twojej księgowej.

Niepowodzenie biznesu to jeszcze nie koniec!

Niepowodzenie biznesu i jego zamknięcie to nie koniec. Nie koniec zobowiązań, które mogą się za Tobą ciągnąć latami. Bądź świadomym przedsiębiorcą i dlatego na starcie myśl o końcu. Wiadomo, że nie po to zakładasz firmę i realizujesz marzenia, by prognozować ich koniec.

Niestety, prawda jest taka, że większość firm z różnych powodów jest zamykana po 2-3 latach. Bardzo często obserwujemy przedsiębiorców, którzy nie będąc świadomymi zagrożeń, ale również możliwości, popadali w problemy i zakładali sobie coraz większe pętle na szyję. Nieraz widzieliśmy takie sytuacje, dlatego wiem, o czym mówię. A najważniejsze jest to, że wiem, co w takich sytuacjach należy zrobić, a czego unikać. Moje doświadczenie mówi, że najskuteczniej jest unikać świadomie – przygotować się na zagrożenia.

Bądź świadomym przedsiębiorcą! Nie daj się zaskoczyć zagrożeniami jakie na Ciebie czyhają! Brzmi jak bajka o złym wilku? Niestety, taka bajka może dotyczyć Ciebie, jeśli nie przygotujesz się odpowiednio na wszelkie sytuacje. Jest tego bardzo dużo, a przepisy wciąż się zmieniają. Korzystaj z naszych rad, bo jesteśmy takimi samymi przedsiębiorcami jak Ty, tak samo jak Ty zaczynaliśmy i popełnialiśmy błędy. Dzisiaj dajemy poczucie bezpieczeństwa innym, bo sami przetrwaliśmy dzięki determinacji i pomocy innych. I mamy na tyle dużo wiedzy i doświadczenia, by dzielić się tym z Tobą.


Strzałka w górę