Czy jesteśmy przedsiębiorcami?

Wprawdzie rok 2020 był najlepszy jeżeli chodzi o statystyki związane z zamykaniem biznesów, bo zamknęło się ich historycznie najmniej, jednak już rok bieżący - 2021, poprzez zakończenie zobowiązań wynikających z tarcz antykryzysowych otworzył puszkę Pandory i w kwestii zamykania/zawieszania biznesów dogoniliśmy statystyki z lat poprzednich. Można powiedzieć, że nawet odrobinę je przegoniliśmy, a przecież 2021 jeszcze się nie skończył.

Statystycznie rzecz biorąc – w miesiącu zamyka i zawiesza się 80 tys. firm, co daje nam niemały wynik 4 tys. biznesów dziennie, które podejmują decyzję o zakończeniu działalności.

Ponieważ rynek nie znosi pustki, w miejsce tych zamykanych pojawiają się nowe podmioty, zakładane przez ludzi którzy wierzą, że to właśnie ich biznes odniesie sukces lub decydują się na tzw. samozatrudnienie. Od początku roku powstało około 250 tys. nowych firm. Średnio otwiera się 27 tys. nowych firm miesięcznie.

W tych 27 tys., około 5 tys. to spółki kapitałowe. Póki co rekordowy był kwiecień 2021, w którym zarejestrowało się w KRS ponad 5554 podmioty. Miniony wrzesień zamknął się wynikiem 5056 nowych wpisów w KRS, do pobicia kwietniowego wyniku trochę zabrakło, ale jest utrzymany trend wzrostowy ponad 5 tys spółek miesięcznie, gdzie lata przez ostatnie 5 lat – średnia zamykała się na 4500 nowych wpisów założycielskich w KRS. Pozytywna dynamika zmian jest widoczna. Ten rok jest wyjątkowy, jeżeli chodzi o zakładanie spółek. Optymistyczne prognozy zakładają że do końca roku zostanie pobita kolejna liczba - 6000 spółek lub innych podmiotów prawa handlowego miesięcznie.

Jeżeli chciałbyś być jednym z tych szczęśliwców, którzy już mają ten krok za sobą i czują się lepiej przygotowani do zmian związanych z Polskim Nowym Ładem, zapraszamy do naszego biura, gdzie przy wsparciu ekspertów Brokeria Company wszystkie sprawy związane z założeniem spółki uzgodnisz telefonicznie, a w kwestii dokumentacji założycielskiej pozostanie Ci tylko… podpis złożony elektronicznie lub poprzez profil zaufany.


Strzałka w górę