Co powoduje, że działalność prowadzona w formie spółki zyskuje na atrakcyjności?

Powodów jest kilka – do najważniejszych trzeba zaliczyć łatwość przeprowadzenia procesu rejestracji nowej spółki, czyli funkcjonalności portalu S24, w którym założysz ją bez wychodzenia z domu. Bardzo istotny jest także fakt, że znacznie spadły wymogi dotyczące kapitału założycielskiego, obecnie wystarczy już 5 tys. zł wkładu własnego wspólników.

Kolejnym powodem przemawiającym na korzyść spółki z o.o. są liczne możliwości optymalizacyjne, zarówno podatkowe jak i finansowe. (A wydaje się, że teraz szczególnie – w związku ze zmianami wprowadzanymi przez polski Ład, forma rozliczenia z fiskusem i co często z tym idzie w parze, forma prawna prowadzonego biznesu, będą miały szczególne znaczenie). Jedną z takich opcji jest sposób na całkowite uniknięcie opłacania składek ZUS zarówno społecznych i zdrowotnych, kolejną jest możliwość wyboru obciążenia podatkowego, który zapłaci spółka – bowiem na tym polu możemy nawet zejść do 9 % lub 10 % CIT.

Tak korzystne stawki podatkowe w porównaniu do 19 % CIT lub podatku liniowego, a nawet 17 % podatku progresywnego, jest wysoce atrakcyjną alternatywą. Oczywiście, nie wszystko jest dla wszystkich – ale przecież warto wiedzieć jakie są możliwości i chociaż zainteresować się jaki jest wybór oraz co zrobić, aby skorzystać z np. legalnych preferencji podatkowych.

Wymieniając zalety prowadzenia własnej spółki, nie można pominąć kwestii odpowiedzialności. W przypadku działalności jednoosobowej właściciel firmy odpowiada za wszystkie zobowiązania całym swoim majątkiem osobistym, a jeżeli ma rodzinę także majątkiem osobistym swojej rodziny. Jakie to może mieć konsekwencje opowiemy w kolejnym artykule, bo zagadnienie jest ciekawe i wielowątkowe. I jeżeli choć przez chwilę pomyślałeś (drogi właścicielu firmy), że Ciebie to na pewno nie dotyczy, przypomnij sobie zawirowanie na rynku związane z COVID -19 i co wtedy myślałeś i czułeś… wiedząc o ilość zobowiązań i widząc topniejącą gotówkę, a do tego listę wycofujących się kontrahentów, wypowiadanych kontraktów, zamykających się partnerów itp., itd.

Oczywiście prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. to nie tylko zalety, bo jak każda forma prowadzenia działalności, także i ta ma swoje wady. Dla jednych będą one nie do przejścia, bo np. trudno im będzie zaakceptować fakt, „ograniczonego” dysponowania swoimi pieniędzmi. Drugich przerazi fakt, że usługa księgowa jest po prostu droższa, co wynika z dodatkowych umiejętności, które muszą posiadać księgowi, którzy zajmują się rozliczaniem tego typu podmiotów. Dla pozostałych, kłopotem będzie konieczność przedstawiania „kwitów na wszystko”, a jeszcze inni będą upierać się, że muszą zapłacić „podwójny” podatek. No cóż, chciałoby się powiedzieć - ilu ludzi, tyle problemów. Jednak na pewno znajdą się tacy, dla których tego typu niedogodności wynikające z prowadzenia spółki prawa handlowego będą do przyjęcia, którzy w miarę sprawnie dostosują się do pewnych ograniczeń i nauczą się w nich funkcjonować mając na uwadze pakiet korzyści i dodatkowe możliwości.

Czy spółka kapitałowa jest dla wszystkich? Zdecydowanie NIE. I warto przed podjęciem takiej decyzji biznesowej, oprócz spotkania z prawnikiem/notariuszem, zaplanować także spotkanie z zaufaną księgową. Przedstawić swoje plany biznesowe, obecne przychody i koszty i przeanalizować co tak naprawdę się warto zrobić…, aby się OPŁACAŁO.

Dlatego, warto mieć na uwadze, że przy każdego rodzaju działalności, bez względu na formę jej prowadzenia – dobra, znająca aktualne przepisy podatkowe księgowa, która potrafi podpowiedzieć i doradzić, a jej rola nie ogranicza się jedynie do wprowadzenia faktur i podania informacji o podatku, jest po prostu niezbędna.

Poniżej przedstawiamy Ci garść informacji, dzięki którym przekonasz się, że założenie spółki jest proste, szybkie, sprawne i naprawdę możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, a jedynym zaangażowaniem z Twojej strony będzie złożenie podpisu elektronicznego pod dokumentami rejestrowymi spółki (wniosków do KRS, umowy spółki, oświadczeń) dzięki naszemu wsparciu dokładnie tak będzie przebiegał ten proces… Acha, powinieneś mieć jeszcze telefon, bo będziemy musieli z Tobą i /lub Twoim wspólnikiem porozmawiać.

Umowa spółki na początek

To, co jest niezbędne abyś mógł cieszyć się Nową Spółką to umowa, w niej Ty wraz ze swoimi wspólnikami lub Tylko TY ( bo spółka z o.o. może być także 1 osobowa) wskażesz jakie działania będziecie wykonywać w spółce, jakie macie obowiązki oraz jakie udziały, w umowie pojawi się także nazwa firmy i siedziba, oraz zasady powołania zarządu.
Generalnie już zawarcie umowy spółki przez wspólników tworzy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, tyle że bez wpisu w KRS ma ona status prawny „w organizacji.”

W portalu S24, znajduje się wzorzec umowy spółki, jednak (o czym pisaliśmy wcześniej), opcja ta będzie dobrym rozwiązaniem dla tych wszystkich którzy nie potrzebują niestandardowych zapisów w umowie, co jeszcze jest ważne udziały w spółce z o.o. założonej z użyciem wzorca umowy muszą być opłacone wkładem pieniężnym, a nie np. aportem rzeczowym. Na pocieszenie podpowiemy, że jednak, gdy spółka będzie zarejestrowana będziecie mogli (jako wspólnicy) taki wkład rzeczowy do spółki wnieść.

W jaki sposób Ci pomożemy?

Na pewno będziemy chcieli abyś wraz z nami założył konto na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/s24/. Po rejestracji w systemie S 24 pojawi, się możliwość założenia spółki z o.o. z użyciem wzorca umowy. Jeżeli jest jeden wspólnik, wystarczy obecność jednej osoby przy komputerze, jeśli jednak wspólników jest dwóch lub więcej, każdy z nich musi być obecni, aby zatwierdzić rejestrację spółki przy użyciu np. profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego.

Po rejestracji trzeba uiścić jeszcze opłaty, związane z rejestracją spółki (250 zł opłaty sądowej plus 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym), a także – w ciągu 7 dni od rejestracji – opłacić wymagany kapitał.

I co dalej?

Sąd rejestrowy powinien w ciągu 24h zapoznać się z dokumentami i je zaakceptować. Jeśli uzna, że istnieją przeszkody, uniemożliwiające dokonanie wpisu, wzywa do ich usunięcia i potem ma 7 dni na jego kolejne rozpatrzenie. O tym jakie są konsekwencje nieprawidłowo złożonego wniosku pisaliśmy w poprzednim artykule z cyklu.

Jako dokumenty obowiązkowe dla rejestracji spółki system wskazuje min. umowę spółki i listę wspólników, natomiast wkłady na pokrycie kapitału zakładowego takiego statusu nie mają, co znaczy, że wystarczy oświadczenie członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały wniesione.

Co warte podkreślenia -> Sąd Rejestrowy ma obowiązek przesłać wszystkie dane do Urzędu Skarbowego i GUS, zatem numery NIP i REGON nadawane są „automatycznie” – co oznacza, że nie trzeba o nie odrębnie występować.

Po stronie nowo założonej Spółki powstanie obowiązek przesłania danych uzupełniających do urzędu skarbowego zgodnie z wymaganiami NIP-8 i wysłać go w ciągu 7 dni. Podobnie rzecz się ma z koniecznością opłacenia PCC od wkładów własnych – które to trzeba wnieść bez wezwania Urzędu, kolejnym obowiązkiem jest zgłoszenie Spółki w CRBR (Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych), no ale tymi wszystkimi zagadnieniami na pewno zajmie się księgowa (ta którą będziesz miał w Brokeria Company na pewno!)


Strzałka w górę