Jak Biuro Rachunkowe może Ci pomóc z uporaniem się z Polskim „Nowym” Ładem?

Czasy, gdy najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu była jednoosobowa działalność gospodarcza prawdopodobnie odchodzą na dobre. Jeżeli zmiany, które proponuje nam POLSKI ŁAD wejdą w formie obecnych „propozycji”, prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej stanie się dla wielu przedsiębiorców mało opłacalne. Koszty obowiązkowych danin na rzecz różnych urzędów będą na tyle wysokie, że właściwe w całości skonsumują zyski wynikające z dotychczasowej możliwości samodzielnego decydowania o tym, jaką emeryturę chcemy mieć w przyszłości, co dla niektórych było powodem dla którego zdecydowali się na tzw. samozatrudnienie. Możliwości stosowania nawet najprostszych, bo kosztowych optymalizacji także znacznie się ograniczy ponieważ zmniejszy nam się katalog kosztów podatkowych. Wprawdzie będziemy mieli zwiększoną kwotę wolną od podatku i to kilkukrotnie, ale również kilkukrotnie zwiększoną składkę zdrowotną i brak podstawy minimalnej do wyliczenia składek społecznych… Czyli od dochodu, a gdy dochodu nie masz i wykazujesz stratę? Tak, także zapłacisz… A przecież składka zdrowotna jest tylko jedną ze składowych ZUS, na które składają się składki społeczne (chorobowe, emerytalno-rentowe, fundusz pracy) oraz właśnie składka zdrowotna.

Ponieważ w przyszłym roku ( jak co roku) większy się wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, co stanowi podstawę do wyliczania składek społecznych , więc i tu należy spodziewać się ponad 20% podwyżki; Możemy zatem zakładać że składki społeczne wzrosną o około 213 zl ( do 1211 zł) plus składka zdrowotna, która wzrośnie z 381,81 zł , do ??? No właśnie, i tutaj musimy postawić znaki zapytania, bo kwota ta będzie zmienna, bo obliczana od dochodu. Jeżeli np. w m-cu styczniu 2022 osiągniesz dochód w wysokości 5000 zł , to składka zdrowotna wyniesie Cię 450 zł .Czyli tylko do ZUS zapłacisz 1661 zł. Możemy zatem śmiało zakładać że wielu z nas w 2022 roku „nagle” stanie przed faktem i koniecznością zapłaty z tytułu składek ZUS 2000 zł + standardowo podatek.

Dlatego dziś bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy zmuszeni szukać optymalizacji „własnego ZUS”. Równie istotny jest fakt, że właściwie już teraz powinniśmy usiąść z własną księgową (o ile ją mamy) lub poprosić o poradę księgową w zaprzyjaźnionym biurze rachunkowym (o ile je mamy) a najlepiej po prostu poszukać dobrego Biura Rachunkowego, które już dziś jest w stanie przedstawić Ci jak będzie wyglądała Twoja podatkowa rzeczywistość w roku 2021, i zaproponuje Ci jak to zmienić.

Wszystkich poszukujących odpowiedzi w tym temacie zapraszamy do Brokeria Company, biura które przeanalizuje z Tobą Twój obecny biznes, pochyli się także nad Twoimi planami, a tym samym Twój przyszły biznes nabierze kształtów. W Brokeria Company podpowiemy Ci również jak poprowadzić firmę w Nowej Rzeczywistości Polskiego Ładu AD.2022.


Strzałka w górę